Peter Schlemihl

(Gölgesini Satan Adam)

Adelbert Von Chamisso'dan Peter Schelemihl (1814), dünya klasiklerinden orijinal adı: "Peter Schlemihls wundersame Geschichte" ("Peter Schlemihl'in Garip Hikayesi"). Sürgündeki Fransız Aristokrat olan Adelbert tarafından Almanca yazılmıştır.
Kısa bir bilgi vermek gerekirse, hikaye kahramanımız Peter'in gölgesini her elini attığında altın para çıkaran bir kese karşılığında şeytana satması üzerine kurgulanmış. Bu olayın alegoriyi yoluyla bir insan açısından ne gibi sıkıntılar çıkaracağını irdeleyerek, okuyanlara ilginç bir hayal dünyasına davet eder. Hikayede ilgi çekici diğer bir ayrıntıda tabii ki aşk ile alakalı, sevdiği kadına ulaşmaya uğraşısı içerisinde çeşitli maceralar yaşıyor ve hikayemiz ilgi çekici bir sonla bitiyor.

Fakat, bu hikayenin klasik olmasının en önemli nedeni hikayenin sonunun nasıl bittiğinden çok gölgenin satılması ve bu alegoriyi kullanarak açıklanması yapılan asıl konu üzerine kitaptan sonra çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu hikayenin temel mesajını kısaca, 'gölgeni kesinlikle şeytana satma' olarak söyleyebiliriz.

Sayfa sayısı bakımından pek kalın olmayan bu hikayenin özellikle tuğla kitap okumayı sevmeyen ve beceremeyenler için güzel bir başlangıç olabileceğini düşünüyorum.

İlgi çeken not: Hikayedeki şeytan baştan alegori ile betimlenen bir kişilik olarak karşımıza çıkıyor ardından latince söylediği JUSTO DEI JUDICIO JUDICATUS SUM, JUSTO DEI JUDICIO CONDEMNATUS SUM (Tanrının mükemmel yargısında yargılandım ve Tanrının mükemmel yargısıyla suçlu bulundum, hüküm giydim) sözleriyle kendini ifşa ediyor hikayenin ilerleyen bölümlerinde.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder